Rynek samochodowy 2012

Parkingi we WrocławiuNa ulicach Wrocławia coraz większe korki. Coraz więcej samochodów na parkingach, a wolne miejsce do zaparkowania to bardzo często „towar deficytowy” lub jak kto woli, prawdziwy rarytas.

Samochodów z salonów nikt nie chce

Jak więc wytłumaczyć fakt, że salony notują spory spadek sprzedaży nowych samochodów. We wrześniu 2012 roku zarejestrowano o 10 % mniej nowych samochodów, niż w zeszłym roku. Największe spadki odnotowały marki (Opel, Ford, Fiat, Renault, Citroen, Honda). Wrześniowy wynik jest jednym z najniższych od 2006. Marki, które poprawiły statystyki sprzedaży to: Volkswagen, Kia, Hyundai, Chevrolet, Dacia.

Kryzys w moto-sferze

Salony samochodowe zwalniają pracowników, a perspektywy na kolejne miesiące nie są korzystne. Nie ma się czemu dziwić. Kryzys, a co za tym idzie, spore bezrobocie powodują spory spadek sprzedaży samochodów nowych. Biorąc pod uwagę fakt, że nowy pojazd po roku użytkowania traci 20% wartości, coraz bardziej opłacalny jest zakup samochodów używanych. Zdecydowanie bardziej kuszącą ofertą jest popularne ‚ściąganie aut’ z Niemiec, a czasem także Belgii, Holandii czy Szwajcarii, gdzie za troszeczkę wyższą cenę możemy  nabyć samochód często bardziej zadbany.

Lepszy Ford z zagranicy, niż z Polski?

Taki trend utrzymuje się mniej więcej od 10 lat. Obecność Polski w Unii Europejskiej, ‚brak granic’ to czynniki, które zdecydowanie ułatwiają import samochodów z zachodu. Opłaty niezbędne do zarejestrowania sprowadzonego samochodu wciąż pozostają na sporym poziomie. Szczególnie dla samochodów o pojemności powyżej 2000 cm³.

Zdecydowanie najbardziej popularną formą pozostaje kupno samochodu w naszym rodzimym kraju. Oczywiście akceptując sporą ilość egzemplarzy powypadkowych i z cofniętym o dziesiątki tysięcy licznikiem kilometrów. Dlatego, gdy nabędziemy już nasze wymarzone „cztery kółka” cieszmy się z jazdy i jedźmy bezawaryjnie i bezwypadkowo.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


1 × osiem =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>